Kanser Otu Akhisar
Diğer Yazılar

06 Şubat 2020, 03:19

0 Yorum

982 Okuma

Yapışkan Andız Otu Nedir? Nerede Yetişir?

06 Şubat 2020, 03:23

0 Yorum

812 Okuma

Yapışkan Andız Otu Faydaları Nelerdir?

06 Şubat 2020, 03:26

0 Yorum

750 Okuma

Yapışkan Andız Otu Manisa Akhisarlı Lütfü Acet Haberi

06 Şubat 2020, 03:28

0 Yorum

1492 Okuma

2000 Yıllık Yapışkan Andız Otu
Yapışkan Andız Otu Nedir? Nerede Yetişir?
06
Şub
982 Okuma 0 Yorum
Yapışkan Andız Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Yapışkan Andız Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Yapışkan andız otu, Latince ismi Inula viscosa L. olup Asteraceae (papatyagiller) familyasından gelen çok yıllık tıbbi bir bitkidir. 1 metre boyunda, kenarı testere dişi gibi ve reçineli yaprakları olan bitki geleneksel tedavide iltihap giderici, balgam sökücü, öksürük azaltıcı, idrar söktürücü ve romatizmal ağrıları hafifletici olarak kullanılır.

Bunların yanı sıra kansızlık (anemi), verem, bronşit, kanser, mide ve onikiparmak bağırsağı hastalıklarının tedavisinde de kullanılan şifalı bir bitkidir. İçeriğinde bulunan kamfor maddesi nedeni ile güçlü aromatik kokuya sahiptir. Andız otunun gövdesi ve yaprakları yapışkan bir reçine ile kaplıdır. Sıcak havalarda reçinenin yoğunluğu artar. Yapışkan tanımlamasını bu özelliğinden alır. Akdeniz ikliminde yetişen yapışkan andız otu reçinesi, Avrupa’ da bulunan türlerine göre daha çok bakteri ve mantar öldürme özelliği gösterir.

Bitki, Akdeniz ikliminin yaşandığı bölgeler ile Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında doğal olarak yetişir. Türkiye’de ise Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgelerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Yapışkan andız otu Manisa ve Akhisar yöresinde daha çok bulunur. Akdeniz havzasında yol ve su kenarlarında da ona sıklıkla rastlayabilirsiniz. Manisa, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Mersin, Muğla, Antalya yapışkan andız otunun en yaygın olduğu şehirlerdir.

0 Yorum

Yorum Ekle