Kanser Otu Akhisar
Diğer Yazılar

07 Eylül 2021, 23:37

0 Yorum

678 Okuma

Kanser Hastalarına Tavsiye Edilen Bazı Gıdalar

06 Şubat 2020, 03:19

0 Yorum

2702 Okuma

Yapışkan Andız Otu Nedir? Nerede Yetişir?

06 Şubat 2020, 03:23

0 Yorum

1634 Okuma

Yapışkan Andız Otu Faydaları Nelerdir?

06 Şubat 2020, 03:26

0 Yorum

1725 Okuma

Yapışkan Andız Otu Manisa Akhisarlı Lütfü Acet Haberi
Yapışkan Andız Otu Nedir? Nerede Yetişir?
06
Şub
2702 Okuma 0 Yorum
Yapışkan Andız Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Yapışkan Andız Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Yapışkan andız otu, Latince ismi Inula viscosa L. olup Asteraceae (papatyagiller) familyasından gelen çok yıllık tıbbi bir bitkidir. 1 metre boyunda, kenarı testere dişi gibi ve reçineli yaprakları olan bitki geleneksel tedavide iltihap giderici, balgam sökücü, öksürük azaltıcı, idrar söktürücü ve romatizmal ağrıları hafifletici olarak kullanılır.

Bunların yanı sıra kansızlık (anemi), verem, bronşit, kanser, mide ve onikiparmak bağırsağı hastalıklarının tedavisinde de kullanılan şifalı bir bitkidir. İçeriğinde bulunan kamfor maddesi nedeni ile güçlü aromatik kokuya sahiptir. Andız otunun gövdesi ve yaprakları yapışkan bir reçine ile kaplıdır. Sıcak havalarda reçinenin yoğunluğu artar. Yapışkan tanımlamasını bu özelliğinden alır. Akdeniz ikliminde yetişen yapışkan andız otu reçinesi, Avrupa’ da bulunan türlerine göre daha çok bakteri ve mantar öldürme özelliği gösterir.

Bitki, Akdeniz ikliminin yaşandığı bölgeler ile Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında doğal olarak yetişir. Türkiye’de ise Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgelerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Yapışkan andız otu Manisa ve Akhisar yöresinde daha çok bulunur. Akdeniz havzasında yol ve su kenarlarında da ona sıklıkla rastlayabilirsiniz. Manisa, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Mersin, Muğla, Antalya yapışkan andız otunun en yaygın olduğu şehirlerdir.

0 Yorum

Yorum Ekle